V ZOO Tábor se narodilo jehně ovce ouessantské

TÁBOR – Je to samička a je jí teprve několik málo dní, ale už se má čile k světu. ZOO Tábor se od minulé neděle může pochlubit dalším letošním přírůstkem: jehňátkem ovce ouessantské.

„Jehňátko se narodilo v neděli 26. března a vše proběhlo bez problémů. Ačkoli je samička ještě velmi mladá, je velmi aktivní a čilá. Běhá, skáče, dobře prospívá, bez problémů pije mléko od matky a dokonce už i zkouší ochutnávat seno. To ale samozřejmě jen tak na zkoušku, aby zjistila, čím že se to krmí maminka. Ona sama zatím dává přednost mateřskému mléku,“ říká vedoucí ošetřovatelka Ivana Nováková.

Malá ovečka ouessantská s maminkou jsou zatím od zbytku stáda odděleny ve zvláštní ubikaci, aby na sebe měly klid a aby je neobtěžovaly ranní mrazíky, které se i v těchto teplých dnech na Táborsku ještě objevují. Až se ještě trochu oteplí a jehňátko povyroste, připojí se k ostatním ve volném výběhu.

Ovce euessantská je nejmenší plemeno ovce na světě, ale produkuje nejvíce vlny ze všech evropských plemen. V současnosti se s ní můžeme setkat všude po světě, původně ale pochází z malého ostrova francouzské Bretagne – Ouessant, který leží přes deset mil od pobřeží. Toto malé, ale velmi odolné plemeno se tak muselo přizpůsobit specifickému, velmi drsnému podnebí plnému větru a deště a krajině skoupé na vegetaci.

Archiv