O osudu Františkánského kláštera v Bechyni začíná být jasněji

BECHYNĚ – Zdá se, že nakonec se situace kolem Františkánského kláštere v Bechyni vyřeší a ten získá nového pána. Současná jednání mezi františkány, budějovickou diecezí a bechyňskou radnicí se zdají být na dobré cestě.

Františkáni, konkrétně nadační fond Konvent Pax, uvažuje o prodeji o prodeji významných histoprických nemovitostí už minimálně dva roky. Loni začali podnikat konkrétní kroky a nabídková cena tehdy byla 18 milionů korun. Klášter i se zahradou chtějí nejlépe prodat jedinému zájemci, ale ti se nehlásí. Až do nedávna ovšem seriozní zájemce nebyl.

V minulých dnech proběhla první jednání mezi bechyňskými zastupiteli a budějovickou diecézí a do jednání s františkány jdou společně. Jak se dohodli, podstatná bude finanční stránka budoucí transakce. Pozitivní pro Bechyni je, že diecézní ekonom René Bouzek zmínil, že pro ně je prioritou bezplatný převod. Předseda prodávajícího nadačního fondu Konvent Pax Jan Dohnal se žádné variantě nebrání. „Od začátku totiž chceme, aby klášter přešel na diecézi,“ potvrdil pro tisk.

Pokud by klášter přešel do vlastnictví diecéze, pak by byla snadnější i jednání pro město, které zde provozuje Základní uměleckou školu, zahradu využívá ke kulturním akcím a jsou zde i další aktivity.

Archiv