Housův mlýn: 14. úspěšný Festival bojovníků s mezinárodní účastí

Obrázek 001TÁBOR – Již 14. ročník Festivalu bojovníků v Táboře okouzlily nejelegantnější šermířky. Na sto účastníků exhibic a soutěží vytvořilo skvělou atmosféru. I porota předvedla kus svého umění. Počiny roku odhalily, co za uplynulý rok přinesla šermířská branže

Bojovníci, rytíři, nejen krásné šermířky byli k vidění na Housově mlýně v Táboře. O uplynulém víkendu zde proběhl již 14. ročník Festivalu historických bojovníků. Této již tradiční akce se zúčastnilo více než 100 účinkujících, kteří zde předvedli své umění nejen se zbraní. „Dopolední program, kde si účastníci vyzkoušeli rozličné evropské školy šermu, lukostřelbu a nebo historickou sebeobranu, všechny účastníky i přihlížející příjemně zahřál,“ sdělil ředitel festivalu Petr Nůsek.

Ve 14:00 začal hlavní program festivalu. Soutěžní choreografie předvedli šermíři nejen z České republiky, ale i z Polska a Slovenska. Vítězství v soutěži choreografií získala šermířská skupina Balestra ze Žamberka. Druhé místo obsadili SWMT A.R.G.O. z Českých Budějovic a na třetím místě skončili šermíři ze skupiny Fencing Arts z polského Krakova.

V soutěži individuálních zbraňových sestav zvítězil Rafal Domagala z Polska, jehož choreografie byla opravu vynikající a uhranula jak porotu, tak diváky. Festival navštívilo přes 200 diváků. Táborský zážitkový skanzen Housův mlýn doslova praskal ve švech.  Také proto se 15. ročník bude konat v nově zrekonstruovaném výstavním sálu mlýna. Rekonstrukce podkroví areálu, kde multifunkční prostor pro 300 diváků vzniká, podpořil ROP Jihozápad.

Po soutěži šermířských choreografií přišly na řadu exhibice profesionálů. Novinkou bylo, že i odborná porota nabídla divákům ochutnávku svého umu. Během dne nebyly k vidění pouze šermíři, ale také okouzlující dámy se zbraní v ruce. Další novinkou festivalu bylo vyhlášení soutěže o nejelegantnější šermířský pohyb, kterou vyhrála za brilantní wushu sestavu Lenka Švolíková z týmu A.R.G.O. Nemesis Praha. Bylo vyhlášeno hlasování o nejlepšího filmového swordmastera mezi lety 1953-1993, které proběhne příští rok na jubilejním 50. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. K závěru dne byly ohodnoceny Počiny roku, které shrnuly vše nové a originální v šermířské branži. Literární počiny, filmy, divadla, muzikály, šermířská představení, fotka, dlouhodobý přínos, rekonstrukce, šermířské přehlídky, turnaje, jezdectví a historické festivaly. Desítky fantastických projektů, jejichž autory jsou šermíři,  diváci ocenili mohutným potleskem. Jejich kompletní seznam je umístěn na www.festivalbojovniku.cz.

Na závěr večera se diváci dočkali překvapení v podobě divadelního představení s názvem „Jeden za všetkých“ v podání profesionálních herců z Túlavého divadla a Divadla do houslí (SK/CZ). Pouliční komedie o kontrastech sladké Francie je inspirována hrou Tři mušketýři.

O tomto víkendu proběhl také jeden z workshopů Maska v proměnách času. Pod vedením divadelního režiséra Jakuba Nvoty, měli účastníci možnost pracovat s maskou v různých historických obdobích a napříč divadelními žánry od antické tragédie přes italskou komedii dell’arte plnou vtipu a masky válečníků až po orient. Workshopy Maska v proměnách času pořádá Sdružení Housova mlýna za podpory města Tábor.

Nezbývá než všechny příznivce historických válečníků, kavalírů a šermířů pozvat na 15. jubilejní ročník, který proběhne 7. listopadu 2015.

Archiv